ЧИ МОЖНА ВИХОВАТИ ТАЛАНТ?

В рамках співпраці Академії НФК «Ураган» та польської агенції EmSport продовжуємо рубрику пізнавальних статей про спортивну методику, психологію та здоров’я футболістів.

Наступний матеріал – про принципи виховання юних спортсменів від Бастіана Рімерсма, директора академії голландського клубу «Віллем ІІ», тренера та футбольного скаута.

Чи можна називати 8-річних хлопчиків обдарованими? Як оцінити їхній потенціал? Як виховати талант? І чи придатна голландська система для української реальності? Читайте далі…

  1. Не можна відсіювати дітей занадто рано

Велика проблема голландського футболу, на думку Рімерсми, в тому, що присутні кліше в оцінювання дітей – вже в 7 років їх ділять на категорії “талановитий” і “ну, може бути, щось вийде”. Традиційні команди U-7 та U-8 в Нідерландах мають 6-7 складів одного віку, і лише один з них займається з кращим тренером на кращих полях. Решта працюють за залишковим принципом, для них футбольна академія – це звичайний урок фізкультури: покопали м’яч і розійшлися.

Рімерсма впевнений, що раннє відсіювання гравців, розподіл їх на талановитих і не дуже – не правильне рішення. Як правило, в такому віці дивляться на координацію, спритність, швидкість, і, як розпізнати серед цих якостей талант? «Трава буде рости з землі, якщо її підливати, – каже тренер. – Якщо працювати над дитиною, і зацікавлювати її, то,безумовно, буде прогрес».

 

  1. Відмовитися від скаутингу на дитячому рівні

Голландські діти їздять по всій країні, щоб брати участь в чемпіонаті країні U-9, а потім потрапити в одну із кращих академій з Амстердаму чи Ейндховена. І не варто забувати, що у великих клубах буде не менше п’ять-шість команд одного віку, більша частина з яких буде займатися футболом лише для загального розвитку. «Єдина причина, по якій професійні клуби збирають так багато команд – вони бояться, що хтось інший перехопить гравців», – запевняє Рімерсма. Бастіан впевнений, що в першу чергу треба займатися вихованням власних кадрів, а не шукати чужих гравців на стороні.

академія ураган

  1. Працювати з «непомітними» талантами

20-річний Френкі де Йонг вже став гравцем головної команди «Аякс» і стабільно має свій ігровий час впродовж всього сезону, але пару-трійку років тому його «списали» буквально всі голландські скаути. «Знаєте, чому? Тому що він не вражає при першому перегляді. Тому що у нього такий тип таланту », –  каже Рімерсма.

Тренер «Віллема» відзначає: «Зазвичай, скаути великих клубів звертають увагу на блискучу «обгортку», на яскраво виражених «технарів» – неймовірно швидких, гіпертехнічних.  Як правило, їх забирають такі команди як «Аякс» і «Фейєноорд», а потім продають іншим клубам.

Натомість, Рімерсма робить ставку на гравців з талантом іншого типу. Вони, на думку коуча, повинні «саморегулювати» свої футбольні навички. На першому місці повинно бути не вміння обіграти п’ятьох футболістів, а дисципліна, вміння прораховувати ігрові ситуації і швидко засвоювати тренувальні вправи.

Практика показує, що саме такі гравці краще готові до «стрибка» у великий футбол, і ситуація в «Аяксі» зайвий раз це підтверджує: поки Френкі де Йонг і Донні ван де Бек  непомітно роблять роботу і бронюють собі місце в центрі поля головної команди, технар Вацлав Черний вже три роки намагається пробитися в старт «Аякса», але «б’ється, як риба об лід».

Ще один тип гравців, на яких ніхто не звертає увагу, – хлопці, які народилися в листопаді-грудні. Тут все просто: «пізні» гравці фізично готові гірше, ніж «ранні» у своїй вікові категорії. «Ще краще, якщо гравці потрапляють під обидва параметри: «пізні» і з непомітним талантом, – каже Рімерсма       . – На таких взагалі не звертають увагу».

 

  1. Програвати не так погано, але дивлячись кому

З таким підходом Рімерсма до комплектування складу «Віллем II» буде довго звикати до його методики і частіше буде програвати. При цьому сам Рімерсм заперечує ідею, що хороші гравці стануть ще кращими, якщо гратимуть проти кращих команд країни.

«Інколи молодому гравцю потрібно просто дозволити робити те, що він вміє і хоче. Якщо ж постійно грати з сильними і більш дорослими суперниками, він може перестати розвивати свої сильні якості, і втратить свою фішку», – каже Рімерсм.

академія ураган

  1. Взагалі не потрібно звертати увагу на результати

Навіть у голландському футболі, який прийнято вважати орієнтованим на видовищність і готовність жертвувати результатом заради гарної гри, з’являються тренери-прагматики, які звертають увагу на результати. Наприклад, при Філліпе Коку в «ПСВ» рахунок матчу став важливим не тільки для головної команди, а й для юнацької.

Рімерсм впевнений, що це згубний підхід – правильніше вкладати в цих хлопців знання, які пригодяться через 6-7 років. Бастіан покликав в академію «Віллема» свого знайомого –  Брама ван де Лінне – лектора бізнес-школи Венло і професора маркетингу, який «горить» ідеєю змінити футбол. Рімерсма призначив ван де Лінне помічником тренера в команді U-17, де той додав до тренувального процесу нові елементи. По-перше, нападники «Віллема» відтепер повинні використовувати «dangerzone», квадрат в штрафному майданчику, бити тільки звідти і тільки перебуваючи обличчям до воріт. Так ймовірність забити гол підвищується – час згадати про концепцію «XG», яку все ще прийнято вважати марною спробою мудрувати з числами. По-друге, прищеплюються принципи контрпресингу: недостатньо відібрати м’яч протягом 5-ти секунд, як це робили команди Гвардіоли і ван Гала, за наступні 10 секунд потрібно ще й довести м’яч до чужого штрафного.

Через тренувальні вправи ван де Лінне Рімерсм пробує вчити гравців реальним ситуаціям в дорослому футболі. Каже, що так простіше визначити, хто з хлопців краще вчиться і аналізує гру. Так шліфується їх талант.

 

  1. Шукати допомоги у футбольній федерації

У Нідерландах KNVB (Федерація футболу – авт.) приділяє серйозну увагу підготовці молоді, але голландці все одно працюють за традиційними методиками, роблять це консервативно, без вливання досвіду інших футбольних країн. Рімерсм вважає, що таку національну гордість треба приборкувати, і звертає увагу на Німеччину, де скаут і тренер спільно шукають хлопців, котрі ще не підписали контракт з професійним клубом, і влаштовують їм додаткові тренування. Навіть якщо клуб вже одного разу проігнорував гравця, він за допомогою додаткових тренувань може підтягнутися до рівня хлопців з топ-академії.

 

***Бастіан Рімерсма підписав з «Віллемом» трирічний контракт, який стане восьмирічним, якщо основна команда отримає підкріплення молоддю. «В кінці своєї роботи, через 8 років, я подивлюся, наскільки ефективними будуть методики роботи з талановитими хлопцями. Якщо мої слова і ідеї виявляться порожніми, тоді я піду. Мабуть, тоді пошук талантів – дійсно велика лотерея. Я прийшов в клуб не заради красивого клубного пальто або зарплати, мені цікавий тільки процес », – каже Рімерсма.

 

При підготовці використані матеріали De Correspondent.

 

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *